Inauguracja roku akademickiego 2018/19

Inauguracja roku akademickiego 2018/19

<< Gdy dzwoneczek się odezwie,
biegniemy do szkółki… >>

Dziecinna piosenka jest wstępem do podsumowania uroczystości, która odbyła się w przepięknej scenerii Zamku w Rynie.

Po raz czwarty rozbrzmiały słowa „Gaudeamus igitur… (…) vivat Academia…„, kolejny raz powiedziano „Rok akademicki… ogłaszam…„.

Atmosfera średniowieczna, biesiada we wspaniałej sali rycerskiej. Panie w sukniach z epoki, panowie jako wierni giermkowie swoich dam – słowem – jak u Sienkiewicza, bo nawet odbyło się ślubowanie rycerskie (jak w karczmie pod Litym Turem).

Było cudownie!

Długowłosy siwy Pan (niczym Wiedźmin Sapkowskiego) w stylizowanej krzyżackiej odzieży prowadził nas po dziejach rycerzy zakonnych, przeplatając opowieść dowcipem i śpiewem, w którym ochoczo mu pomagaliśmy, grzmiąc gromko „tamtaradej„.

Po emocjach związanych z pokazem walk rycerskich (miecze i topory), po zabawach, w których trzeba było wczuć się w ducha epoki – czasem przywdziać zbroję rycerską, czasem dać się zakuć w dyby, czasem przeżyć niesamowitość związaną z założeniem pasa cnoty (tak, tak – niektóre Panie osobiście tego doświadczyły) – nadszedł czas na aktywne uczestniczenie w zajęciach uniwersyteckich.

Życzymy wszystkim studentom sukcesów w zdobywaniu wiedzy, doskonalenia umiejętności i radości ze wspólnej nauki i rozrywki oraz satysfakcji z wyników studiów.

Zarząd Stowarzyszenia MUTW

Galeria zdjęć z rozpoczęcia roku akademickiego dostępna jest na stronie Rok akademicki w fotografiach: 2018/19