45 osób z naszego uroczego miasteczka złożyło w dniach 7-9 września 2024 r. wizytę w trzecim co do wielkości mieście w Polsce, które przez setki lat było małą osadą rolniczą, zanim w latach dwudziestych XIX wieku zaczęło przeistaczać się w ośrodek przemysłowy. Prawa miejskie nadał Łodzi król Władysław Jagiełło w 1423 roku. Pod koniec XVIII wieku miasto liczyło 190 mieszkańców i tylko 44 domy.
Dziś jest pięknym miastem równocześnie pełnym historii i nowoczesności.
Mieliśmy okazję obejrzeć sztukę pt. „Seks dla opornych” w reżyserii Krystyny Jandy i podziwiać na żywo grę pana Wojciecha Wysockiego (znany wszystkim doktor Wezół z „Rancza”).
Wędrowaliśmy słynną ulicą Piotrkowską, obejrzeliśmy muzeum włókiennictwa, wysłuchaliśmy interesującej opowieści o historii i działalności jednego z największych łódzkich fabrykantów – Karola Scheiblera – dzięki któremu powstał kompleks „Księży Młyn” (fabryka, osiedle dla robotników, szpital, siedziba straży pożarnej, szkoła i rezydencja).
Zwiedziliśmy także Muzeum Kinematografii, gdzie spotkaliśmy postacie z bajek, które oglądaliśmy z naszymi dziećmi podczas „dobranocek”.
To były piękne chwile pełne wrażeń, mimo że nie spotkaliśmy w czasie całego pobytu ani Karola Borowieckiego i jego przyjaciół.
Może jeszcze kiedyś?








